• Emülsifiye yağ: Pirinç ve un hamuru için bileşik emülgatör
Emülsifiye yağ: Pirinç ve un hamuru için bileşik emülgatör

Emülsifiye yağ: Pirinç ve un hamuru için bileşik emülgatör

Ürün ayrıntıları:

Menşe yeri: Guangzhou, Çin

Ödeme & teslimat koşulları:

Min sipariş miktarı: 1 TON
Ambalaj bilgileri: 25KG ÇANTA
Teslim süresi: 7-10 iş günü
Ödeme koşulları: L / C, T / T
Yetenek temini: 1000 ton / ay
En iyi fiyat İletişim

Detay Bilgi

Ürün Açıklaması

Emülsifiye yağ: Pirinç ve un hamur porduct geliştiricisi için bileşik emülgatör (CE I)
It is the composite system of several food emusifiers and refined vegetal oil according to a certain formulation, and yellow liquid at room temperature. Belirli bir formülasyona göre çeşitli gıda emülsiyonlaştırıcılarının ve rafine bitkisel yağın kompozit sistemidir ve oda sıcaklığında sarı sıvıdır. It does not contain trans fatty acids and water at all. Trans yağ asitleri ve su içermez.

Avantajları:
It has not only good emulsifying property but also high dispersibility. Sadece iyi emülsifiye edici özelliği değil, aynı zamanda yüksek dağılabilirliğe sahiptir. The Cardlo emulsified oil (CE I) is easy to use and make oil disperse better in processing, which help saving oil dosage. Cardlo emülsiyonlaştırılmış yağın (CE I) kullanımı kolaydır ve yağ dozajını azaltmaya yardımcı olan işlemede yağın daha iyi dağılmasını sağlar. In addition, it can inhibit starch retrogradation, improving product processing performance and stability. Ayrıca, nişasta retrogradasyonunu engelleyerek ürün işleme performansını ve stabilitesini artırabilir. For frozen rice and dough product, it can improve moisturizing and anti-cracking properties, obtaining excellent taste of final product. Dondurulmuş pirinç ve hamur ürünleri için, son ürünün mükemmel tadı elde ederek nemlendirme ve çatlama önleme özelliklerini artırabilir. For pastry product, it can improve softness and inhibit surface oil-leakage phenomenon, extending shelf life. Hamur işi ürün için, yumuşaklığı artırabilir ve yüzey yağı sızıntı fenomenini engelleyerek raf ömrünü uzatabilir.

 

Guangzhou Ccardlo Biotech Co., Ltd. has kept focusing on building the most professinonal brand on food emulsifier since 2004. It is one of the biggest manufacturer of Glycerin Monostearate (GMS) in China. Guangzhou Ccardlo Biyoteknoloji Ltd 2004 yılından bu yana gıda emülgatör üzerinde en professinonal marka bina üzerinde durmaya devam ediyor. Çin'de bir Gliserin Monostearat (GMS) en büyük üreticilerinden biridir. Our products are widely exported to all over the world with excellent and stable quality at competitive price. Ürünlerimiz yaygın rekabetçi fiyat ile mükemmel ve istikrarlı kalite ile tüm dünyada ihraç.

Sertifika: HACCP, ISO 22000, Helal Sertifikaları vb.

 

Uygulama alanı:
Dondurulmuş pirinç ve hamur ürünleri, hamur işleri ve şişirilmiş gıda.

 

Önerilen doz:
Endüstriyel işleme ihtiyacına göre ekleyin.

Bu ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum
İlgileniyorum Emülsifiye yağ: Pirinç ve un hamuru için bileşik emülgatör bana tür, boyut, miktar, malzeme gibi daha fazla ayrıntı gönderebilir misiniz
Teşekkürler!
Cevabını bekliyorum.